5 sportów cardio, które pomogą Ci wyrzeźbić sylwetkę

Uprawianie sportu to dla wielu osób przyjemna forma oderwania się od codziennych zadań, która dodatkowo pomaga skutecznie polepszyć naszą kondycję, zdrowie oraz wyrzeźbić sylwetkę. Bardzo często jest tak, że to właśnie ten ostatni czynnik jest znaczący w podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywnego trybu życia. 

Wyrzeźbiona sylwetka jest marzeniem wielu ludzi, jednak mało kto chce się podjąć konkretnych działań, gdyż myślą, że wymaga to długich i ciężkich treningów, które nawet nie dają gwarancji uzyskania smukłej sylwetki. 

Nie jest to jednak prawda. Czasem, aby spalić zbędne kilogramy i wyrzeźbić dane części ciała wystarczą systematyczne, nawet lekkie ćwiczenia, po których na pewno widać rezultaty. Zaliczają się one do tzw. treningów cardio. 

Czym jest cardio?

Cardio to rodzaj aktywności fizycznej, w którym największą rolę odgrywa stały poziom intensywności ćwiczeń, nieprzekraczający 200 uderzeń serca na minutę. Trening ten inaczej zwany aerobowym jest najbardziej efektywny, jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej i rzeźbienie sylwetki. Dodatkowo jego systematyczne praktykowanie zwiększa kondycję, poprawia samopoczucie i polepsza pracę serca

Należy jednak pamiętać, by nie wykonywać go zbyt często (3-4 razy w tygodniu), zwłaszcza na początku, ponieważ to właśnie umiarkowanie jest kluczem do sukcesu. 

Ponadto trening cardio jest mniej intensywny niż trening siłowy, dlatego, żeby organizm mógł rozpocząć spalanie tłuszczu, należy go wykonywać przez co najmniej 30 minut, pamiętając o stałym oddechu i tętnie. 

5 przykładowych sportów cardio

  1. Do najpopularniejszego sportu tego typu zalicza się jogging. Już 30 minut stałego, umiarkowanego biegu pozwala spalić 300 kalorii. Ponadto jest to aktywność wpływająca na rzeźbienie każdej znaczącej części ciała – zarówno nóg, pośladków, brzucha, jak i ramion – gdyż podczas biegu sprawnie pracuje całe ciało. 
  2. Zaraz za bieganiem pojawia się najprzyjemniejszy sport, jakim jest pływanie. Po 30 minutach stałego pływania spala się prawie 400 kalorii. Najbardziej pracują wówczas brzuch i ramiona, jednak w wodzie nie czuć pracy mięśni, co pozwala na dużo dłuższe wykonywanie tej aktywności. 
  3. Sportem cardio coraz częściej praktykowanym jest również aerobik oraz różnego rodzaju taniec. Jeśli lubimy się ruszać w rytm muzyki, to zdecydowanie będzie to dla nas aktywność pozwalająca w krótkim czasie spalić nawet 300 kalorii, a samopoczucie po treningu będzie znacznie większe niż przy innych sportach.
  4. W tej klasyfikacji nie mogło zabraknąć również jazdy na rowerze. Jest ona tak samo efektywna, jak jogging, ale dużo mniej męcząca, przez co decyduje się na nią spora część początkujących. Dodatkowo można ją wykonywać również w codziennych czynnościach (jadąc do pracy, szkoły, na zakupy), spalając przy tym zbędne kilogramy i rzeźbiąc dolne partie ciała. 
  5. Ostatnią rzeźbiącą sylwetkę aktywnością cardio są treningi piłki nożnej. Choć rzadko się o tym mówi, to podczas grania w piłkę angażuje się naprawdę spora część mięśni. Do tego rozgrzewki przed meczem oraz sam mecz rekreacyjny, są na tyle długą aktywnością, że pozwalają panować nad tętnem a przy tym spalać znaczną część kalorii. 

bieganie

Odpowiednie przygotowanie 

Sporty cardio pełnią naprawdę ogromną rolę w spalaniu tłuszczu i rzeźbieniu sylwetki, jednak kluczowa staje się tu mobilizacja i systematyczność. Czasem o nią ciężko, dlatego z pomocą może przyjść prawidłowe przygotowanie do ćwiczeń, czyli np. odpowiedni strój czy wyposażenie, umilające nam trening. 

Warto korzystać z komfortowych i wygodnych ubrań, mat do ćwiczeń, strojów kąpielowych, czepków itd., ponieważ to od nich w głównej mierze zależy nasza chęć do ćwiczeń. 

Nie można też zapominać o zmienności i urozmaicaniu treningów, gdyż rutyna jest najczęstszym przykładem rezygnacji. Warto przy tym inwestować w sprzęt, który sprawdzi się w większości sportów. Przykładowo wśród mieszkańców Wrocławia są to buty piłkarskie, sprawdzające się zarówno na boisku, jak i podczas ćwiczeń na siłowni czy joggingu. 

Podsumowanie

Widać więc, że rzeźbienie sylwetki może być naprawdę przyjemną aktywnością. Sporty cardio uprawiane systematycznie dają naprawdę świetne rezultaty, a przy tym pozwalają naprawdę cieszyć się ruchem.