4 kroki do wytworzenia formy sztucznej

Cykl procesu formowania wtryskowego jest bardzo krótki, zwykle od 2 sekund do 2 minut, i składa się z czterech etapów:

1. Mocujący etap wtryskiwania tworzyw sztucznych

Przed wstrzyknięciem materiału do matrycy, kiedy mamy obydwie połówki formy, muszą najpierw być bezpiecznie zamknięte jednostki mocujące. Każda połówka formy jest zamocowana do urządzenia pracującego na wtryskiwanie tworzyw sztucznych, a drugie pół może się ślizgać. Urządzenie zasilane hydraulicznie do mocowania, popycha połówki formy razem i wywiera wystarczającą siłę, aby utrzymać formę dokładnie zamkniętą, podczas gdy materiał jest wstrzykiwany. Czas potrzebny do zamykania i zaciskania formy jest zależny od maszyny. Większe maszyny (te z większymi siłami mocującymi) wymagają więcej czasu. Czas ten może być określony na podstawie czasu „cyklu suchego” maszyny.

2. Iniekcja tworzyw sztucznych

Surowiec z tworzywa sztucznego, zwykle w postaci granulatu, wprowadza się do urządzenia do formowania wtryskowego i przesuwa w kierunku formy, przez urządzenie do wstrzykiwania. Podczas tego procesu materiał jest topiony przez ciepło i ciśnienie. Stopione tworzywa sztuczne są wtryskiwane do formy bardzo szybko a nagromadzenie opakowań ciśnieniowych pozwala na utrzymanie materiału. Ilość materiału, który jest wtryskiwany postępuje dalej. Czas wtrysku trudno dokładnie obliczyć ze względu na skomplikowaną i zmieniający się przepływ stopionego tworzywa do formy. Jednak czas wtrysku może być określony przez ilość wtrysków, ciśnienia wtrysku i mocy wtrysku.

Wtryskiwanie tworzyw sztucznych

3. Chłodzenie formy

Stopione tworzywa sztuczne, które znajdują się wewnątrz formy zaczynają się chłodzić, jak tylko wejdą w kontakt z wewnętrznymi powierzchniami formy. Jak tylko tworzywo sztucznego zastygnie, to następuje złącznie do postaci żądanej części. Jednakże, w trakcie chłodzenia jakiegoś elementu mogą wystąpić np. pęknięcia. Opakowanie z materiału w fazie wtrysku umożliwia dodatkowy przepływ materiału do formy oraz zmniejszenie widocznych obkurczeń form. Formy nie można otworzyć – jest to możliwe dopiero po upływie wymaganego czasu chłodzenia. Czas chłodzenia może być określony z kilku termodynamicznych właściwości tworzywa sztucznego, bacząc na maksymalną grubość ścianki części.

4. Wyrzut tworzyw sztucznych

Po upływie dostatecznego upływu czasu chłodzi, część może być wyrzucana z formy przez system wyrzucania, które jest przymocowany do tylnej połowy formy. Gdy forma jest otwarta, mechanizm jest stosowany do pchania części z formy. Siła musi być stosowana do wysunięcia części, ponieważ podczas chłodzenia część kurczy się i przylega do formy. W celu ułatwienia wyrzucania części, środki antyadhezyjne mogą być rozpylane na powierzchni gniazda formy, przed wstrzyknięciem materiału. Czas, który jest wymagany do otwarcia formy i wyjęcia części może być określony na podstawie czasu cyklu suchego urządzenia i powinien zawierać czas na swobodny upadek części z formy. Gdy część jest wyrzucana, formy mogą być mocowane na kłódkę na następny strzał do wstrzyknięcia. Po zakończeniu cyklu formowania wtryskowego, niektóre przetwarzanie ponowione jest zazwyczaj wymagane. Podczas chłodzenia, materiał w kanałach formy staje się przymocowany do części. Nadmiar materiału, wraz z każdą lampą błyskową, muszą być przycięte z części, zazwyczaj przy użyciu noży. W przypadku niektórych materiałów, takich jak tworzywa termoplastyczne, złom, który powstaje z właściwego przycinania, może być zawracany poprzez ponowne umieszczenie w młynku z tworzywa sztucznego, które zwane są również maszynami regranulatu lub granulatorami, które dokonują przemiału materiału odpadowego w granulki. Ze względu na pewne pogorszenie właściwości materiałowych ponownie granulowanych, może być konieczne mieszanie surowca w odpowiedniej proporcji przemiału do ponownego wykorzystania w procesie formowania wtryskowego.