Leczenie depresji – jak wygląda?

Leczenie depresji – jak wygląda?Pacjenci chorujący na depresję czują się tak, jakby nigdy nie mieli się wydostać z tego ciemnego miejsca, w którym się znajdują. Jednak nawet najcięższe postacie depresji są uleczalne. Jeżeli więc choroba niszczy życie Tobie, lub komuś z Twoich bliskich, nie wahaj się szukać pomocy. Poznanie opcji leczenia pomoże Ci zdecydować jakie podejście jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Terapia, leczenie farmakologiczne, zmiany stylu życia, lub kombinacja tych technik – to metody, które pomagają przezwyciężyć chorobę i ponownie zacząć cieszyć się życiem.

Opcje leczenia depresji

Nie ma dwóch takich samych osób cierpiących na depresję, dlatego nie ma też uniwersalnego sposobu leczenia. Niektóre rozwiązania działają u jednej osoby, a u innej nie. Najlepiej dokładnie zorientować się jakie są sposoby leczenia tej choroby, skonsultować się ze specjalistą i dobrać rozwiązania, które działają u danego pacjenta.

Psychoterapia w leczeniu depresji

Psychoterapia daje umiejętności radzenia sobie z depresją i zapobiegania jej nawrotom. Dostępnych jest wiele rodzajów terapii. Zazwyczaj można wybierać z terapii poznawczej, interpersonalnej i psychodynamicznej. Często psychoterapeuci stosują też podejście mieszane.

psychoterapia

Terapia pomaga w pracy nad źródłami depresji. Dzięki niej rozumiemy dlaczego czujemy się w określony sposób, jakie są wyzwalacze naszej choroby i co powinniśmy robić, aby zachować zdrowie. Niestety częstymi objawami depresji są uczucie przytłoczenia i problemy z koncentracją. Leczenie tego typu pomaga cofnąć się o krok i zobaczyć jakie są przyczyny naszego samopoczucia i jakie możemy wprowadzić zmiany.

Na takich spotkaniach powinniśmy być szczerzy i zaangażowani. Nie musimy się obawiać o nasze tajemnice, ponieważ psychoterapeuta jest zobowiązany do zachowania dyskrecji. Zaufanie mu i uczciwość jest podstawą udanego leczenia. Specjalista nie będzie udzielał nam rad, ani dawał prostych rozwiązań. Pomoże on nam zrozumieć wzorce w relacjach, które mamy z bliskimi, dzięki czemu będziemy mogli zmniejszyć izolację (jeżeli ona jest problemem) i zbudować wspierającą nas grupę, co jest ważne przy zapobieganiu nawrotom choroby.

Dzięki pomocy specjalisty będziemy umieli wyznaczać zdrowe granice. Często narażone na depresję są osoby mało asertywne, które mają kłopoty z mówieniem „nie”. Tam również nauczymy się radzić sobie z poważnymi problemami życiowymi i z traumatycznymi sytuacjami, na przykład z rozstaniem czy śmiercią bliskiej nam osoby.

Terapia indywidualna czy grupowa?

Zarówno spotkania indywidualne jak i grupowe zazwyczaj trwają około godzinę. Na terapii indywidualnej możemy czuć się bardziej komfortowo dzieląc się prywatnymi informacjami tylko z jedną osobą, a jak wspomnieliśmy szczerość to podstawa udanego leczenia. Dodatkowo dostajemy również pełną uwagę psychoterapeuty.

W terapii grupowej możemy słuchać innych, którzy przeżywają to samo i w ten sposób budować poczucie własnej wartości. Możemy też obserwować osoby, które zaszły dalej w leczeniu niż my co zawsze daje nadzieję.

terapia depresji

Leczenie farmakologiczne

Należy pamiętać, że to leki, a nie „tabletki szczęścia”. Depresja to nie tylko brak równowagi chemicznej mózgu. Leki mogą złagodzić objawy umiarkowanej i ciężkiej depresji, ale nie zwalczają przyczyn problemu, nie są więc rozwiązaniem długotrwałym.

W celu uzyskania dokładnej diagnozy depresji potrzeba czasu. Również znalezienie odpowiedniego leku to skomplikowany, delikatny proces. Niektórzy pacjenci mają inne problemy medyczne, na przykład choroby serca, wątroby lub nerek. W takich sytuacjach niektóre leki antydepresyjne są niebezpieczne. Zdarza się, że dany lek antydepresyjny świetnie sprawdza się u jednego pacjenta, a u innego nie – zwraca uwagę psychoterapeuta z Legnicy Katarzyna Kazimierczak.

Leki antydepresyjne mają wiele przeciwskazań i często pojawiają się skutki uboczne. Zdarza się również, że odstawienie ich nie jest łatwe. Z tego powodu takie preparaty powinny być przyjmowane z zalecenia i pod kontrolą specjalisty. Najpierw najlepiej skontaktować się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że leki nie są nam potrzebne i najlepiej pomoże nam terapia oraz zmiana stylu życia na zdrowszy.

Niezależnie od tego jaka będzie Twoja droga do zdrowia pamiętaj, że depresję można leczyć. Jeżeli w Twoim przypadku zalecane są leki pamiętaj, że to tylko częściowe rozwiązanie. Psychoterapia pomoże poradzić Ci sobie z Twoimi problemami, a zmiana stylu życia przyśpieszy Twój powrót do zdrowia.