Gdzie kupować używane części do samochodu?

Gdzie kupować używane części do samochodu?Czy kupowanie części, które ktoś już wcześniej wyrzucił, może mieć sens? Wiele osób stając w obliczu usterki samochodu myśli przede wszystkim o kosztach wymiany konkretnych części. Lusterka, błotnik czy wycieraczki można jeszcze przeżyć, ale co z kwestią wymiany elementów mechanicznych?

Tam koszty są już naprawdę wysokie, co powoduje że wizja kupienia ich w formie części używanych wydaje się być bardzo kusząca. Czy jednak wszystko można wymienić na część używaną?

Okazuje się, że nie. W prawie polskim zabroniona jest wymiana na część używaną kilku kluczowych elementów takich jak pasy bezpieczeństwa, klocki i szczęki hamulcowe, poduszki powietrzne, tłumiki czy przewody paliwowe muszą być zwyczajnie nowe. Jeśli jednak usterce ulegnie coś, co można wymienić na część używaną, gdzie będziesz jej szukać?

Szroty, sklepy motoryzacyjne, a może Internet i dedykowane portale z ogłoszeniami? Opcji jest kilka – sprawdźmy, która najlepsza.

Szrot

Właściwie nie da się dziś kupić części taniej, niż na złomowisku. Miejsca, w których samochody są demontowane i oddawane do kasacji to prawdziwe kopalnie dobrej jakości części używanych. To właśnie tam wybiera się większość osób, które chcą na częściach do samochodu naprawdę oszczędzić.

Czy rozwiązanie takie jest bezpieczne? Na pewno nie w każdym przypadku, bo często trudno ocenić faktyczny stan kupowanego zamiennika. Jeśli jednak szukasz nowych lusterek czy błotnika, prawdopodobnie nawet niewprawnym okiem ocenisz czy będzie wystarczająco dobry.

To, o czym należy pamiętać wybierając szrot to omijanie szerokim łukiem części kluczowych dla zachowania bezpieczeństwa pojazdu. Elementy zawieszenia, układu kierowniczego i hamulcowego oraz wszelkie elementy pirotechniczne takie jak poduszki powietrzne lepiej wymienić na zupełnie nowe.

Podstawowa wada szrotu? Znalezienie części do twojego samochodu, zwłaszcza gdy jest to dość mało popularny model może zająć naprawdę długo i wymagać wizyt na szrocie co najmniej kilka razy w tygodniu.

Sklep motoryzacyjny

Wiele sklepów motoryzacyjnych, poza ofertą nowych zamienników części samochodowych posiada w swojej ofercie części używane. To z pewnością dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą samodzielnie szukać części na złomowisku i preferują zakupy w tradycyjnych sklepach.

sklep motoryzacyjny

Atutem jest tu też z pewnością jakość części, gdyż nawet te używane musiały przejść jakiekolwiek sprawdzenie przed trafieniem do sprzedaży w sklepie – w końcu pracują w nim osoby, które znają się na motoryzacji. Rozwiązanie to jest jednak zwykle najdroższą z przedstawionych opcji, gdyż sklepy narzucają sobie często wysoką marżę.

Internet

Ostatnie, ale zdecydowanie najlepsze miejsce w zestawieniu zajmuje niezawodny dziś Internet, a w szczególności dostępne za jego pośrednictwem portale z ogłoszeniami. Znalezienie tu części do samochodu to nie kwestia przypadku – codziennie pojawiają się w sieci setki ogłoszeń dotyczących sprzedaży części używanych do samochodów.

Wystarczy wprowadzić nazwę modelu samochodu i część, która cię interesuje, by w kilka sekund zostać przekierowanym do spełniających twoje oczekiwania ogłoszeń. Różnorodność cen, metod dostawy, metod płatności czy wreszcie jakości samych części pozwala na znalezienie części odpowiednich do twoich wymagań i możliwości – wszystko bez konieczności wychodzenia z domu.

Przeszukiwanie ogłoszeń internetowych jest o tyle proste, że dziś możesz zrobić je z dowolnego miejsca na Ziemi. Przerwa w pracy, weekend na kanapie, wypoczynek na plaży? Dzięki smartfonom, laptopom i publicznej sieci Wi-Fi, dostęp do darmowych ogłoszeń masz dziś w każdej chwili. Kto powiedział, że szukanie części używanych do auta musi być trudne?