Dobry tatuażysta – jaki powinien być?

Dobry tatuażysta – jaki powinien być?Planując tatuaż powinniśmy zastanowić się nad doborem tatuażysty. Należy wziąć pod uwagę, że tatuażyści działają tak jak artyści, czyli każdy posiada odrębny styl, są wzory, które wytatuuje chętnie, a także takie, których nie będzie chciał wykonać. Zastanówmy się też, co chcemy dokładnie wytatuować i pod tym kątem szukajmy odpowiedniej osoby.

Schludne studio tatuażu

Podstawą, która wiele powie nam to studiu tatuażu i samym tatuażyście, będzie porządek. Podobnie jak nikt nie ma ochoty zostawiać samochodu u mechanika, którego warsztat pozostawia wiele do życzenia, tak też powinno być z wyborem studia tatuażu. Pamiętajmy, że tatuaż polega na wprowadzaniu tuszu pod skórę. Nieprawidłowe warunki higieniczne mogą w najlepszym wypadku sprawić, że tatuaż nie zostanie przyjęty przez nasz organizm. W najgorszym — możemy zarazić się wirusami. Dlatego bardzo istotne jest, by studio tatuażu było schludne, czyste, a sam tatuażysta przestrzegał podstawowych zasad higieny.

Warsztat

Jeśli zależy nam na dobrym tatuażu — warto udać się do tatuażysty, który posiada już spore zaplecze warsztatowe i zna różne techniki. Ten aspekt jest bardzo istotny, ponieważ tylko tatuażysta, który posiada już spore doświadczenie, jest w stanie wykonać nienagannie nawet skomplikowane wzory. Dodatkowo zna się na różnych typach skóry i doradzi nam odpowiednią pielęgnację, by tatuaż zachował się nienaruszony przez lata.

Praca autorstwa Aldony z warszawskiego studia www.szerytattoo.pl

Praca autorstwa Aldony z warszawskiego studia www.szerytattoo.pl

Styl tatuażysty

Większość tatuażystów posiada swój indywidualny styl, który wypracowuje przez miesiące i lata praktyki. Niektóre wzory i tatuaże są tak charakterystyczne, że możemy odrazu powiedzieć, kto je wykonał. Istnieje też wielu tatuażystów, którzy tatuują tylko określoną postać lub motyw w różnych wariacjach. Poszukując właściwego tatuażysty, weźmy pod uwagę, że może nie chcieć wykonać wybranego przez nas wzoru. Nic dziwnego, bo dobrzy tatuażyści wyrabiają swoją markę, któreą dość skrzętnie pilnują i pielęgnują.

Dobry tatuażysta nie wytatuuje wszystkiego

Oprócz samego stylu, wielu dobrych tatuażystów posiada niepisaną umowę, że niektórych wzorów po prostu nie tatuują. Są to najczęściej bardzo popularne w internecie motywy, które z czasem zostały nieco obśmiane za sprawą nagromadzenia się ich ilości w sieci. Na takiej czarnej liście znajdziemy większość motywów z indiańskim łapaczem snów, a także symbol nieskończoności z wpisanym słowem love w linię, kontury lecącego klucza ptaków i kilka innych takich jak motyw sowy. Na zakazanej liście bardzo często znajdują się również symbole upolitycznione: swastyka, znak Polski Walczącej, a także symbol anarchii. Jeśli tatuażysta odmówi nam wykonania takiego tatuażu — powinniśmy to zrozumieć, ponieważ wyrobił on sobie swoją markę i nie chce wykonywać symboli oraz tatuaży, które stanowią już oklepany bądź po prostu kontrowersyjny motyw.

Czy każdy dobry tatuażysta musi być mocno wytatuowany?

Tatuaże u tatuażystów to w zasadzie norma. Jednak nie powinniśmy traktować tej kwestii w kategoriach zero jedynkowych. Oczywiście przeważnie dobrzy tatuażyści znają innych dobrych tatuażystów, którzy tworzą na ich ciałach niesamowite obrazy. Natomiast niektórzy po prostu uznali, że nie chcą iść na całość i posiadają tylko kilka ważnych dla nich tatuaży. To bardzo subiektywne i indywidualne podejście. Rzadko zdarza się, by tatuażysta tatuował sam siebie. Wynika to z ograniczonej motoryki. Oczywiście każdy na początku próbował też trochę na sobie, jednak większość tatuaży pochodzi najczęściej od innych artystów. Dlatego trudno tu ocenić, czy zawsze dobry tatuażysta będzie mocno wytatuowany.